Симптомите при множествена склероза могат да се различават значително при различните пациенти и в хода на заболяването в зависимост от локализацията на засегнатите нервни клетки.Те могат да включват:
- Изтръпване и слабост в един или повече крайници, които обикновено са от едната страна на тялото
- Проблеми със зрението – двойно виждане или замъглено зрение, частична или пълна загуба на зрение или червено-зелено изкривяване на цвета, болка при движение на окото поради възпалението на оптичния нерв
- Тремор
- Липса на координация, проблеми с равновесието или нестабилна походка
- Замаяност и виене на свят
- Усещане за “иглички” или болка в части от тялото
- Неясна реч
- Усещания като преминаване на електрически ток (“токов удар”), които се появяват по протежение на гръбначния стълб при движение на врата
- Умора – засяга до 90% от пациентите и може да наруши способността им да извършват различни дейности на работното място или у дома
- Затруднения при пълното изпразване на пикочния мехур, често уриниране и нужда от спешно уриниране
- Запек или изпускане
- Еректилна дисфункция при мъжете и вагинална сухота при жените
- Понижено сексуално желание и трудност при достигане на оргазъм
- Депресия, промени в настроението, чувство на безпомощност и безполезност
- Психически нарушения, като проблеми с паметта, затруднена коцентрация, нарушения на мисловната дейност
- Болезнени неволни мускулни контракции
- Нарушено обоняние и вкус, затруднено преглъщане
- Главоболие и безсъние
- Парализа
При повечето хора МС протича като пристъпно заболяване. Редуват се периоди на нови симптоми или пристъпи, които са последвани от периоди на ремисия, които могат да продължат месеци или дори години.
Възможно е дори и леко повишаване на телесната температура да влоши временно признаците на МС, но това не се смята за атака.
Около 60-70% от хората с пристъпно ремитентна форма на МС накрая развиват стабилна прогресия на симптомите, с или без периоди на ремисия.
Влошаването на симптомите обикновено включва проблеми с движението и походката. Честотата на прогресиране на заболяването варира значително сред хората с вторично прогресираща МС.